3 sierpnia 2021
Zdrowie 7 kwietnia 2021 0

Wpływ raka na zdrowie seksualne

Jak hormony wpływają na libido Jeśli jesteś osobą, która przeżyła chorobę nowotworową, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie jesteś sama w poczuciu, że intymność została zaburzona. Wiele kobiet, które cierpią i przeszły leczenie raka piersi, macicy, szyjki macicy i/lub jajnika, często czują się osamotnione i odizolowane, próbując radzić sobie z seksem i intymnością w swoich związkach. Nowotwory te mogą sprawić, że kobieta czuje się tak, jakby jej ciało ją zdradziło i jakby straciła część swojej seksualności. W połączeniu z leczeniem, które często pozbawia organizm ważnych hormonów płciowych, uczucie to może być jeszcze bardziej spotęgowane. Chemioterapia, naświetlania i operacje mogą prowadzić do problemów z obrazem ciała. Mogą też pojawić się inne problemy, takie jak obniżone libido, lęk i depresja, które mogą stać się głównymi czynnikami negatywnie wpływającymi na seksualność.

Ponieważ trudności z intymnością w związkach mogą narastać z czasem, ważne jest, aby zająć się nimi jak najwcześniej. Kobieta przechodząca jakikolwiek rodzaj leczenia raka ginekologicznego powinna otrzymać odpowiednie wsparcie w postaci opiekuna zdrowia psychicznego. Może to być terapeuta, pracownik socjalny, psychiatra lub inny klinicysta. Wielu lekarzy specjalizuje się obecnie w leczeniu problemów seksualnych u osób, które przeżyły raka, więc upewnij się, że poprosisz o tego typu skierowanie, jeśli jest ono dostępne. Amerykańskie Stowarzyszenie Edukatorów Seksualnych, Doradców i Terapeutów, jak również Międzynarodowe Towarzystwo Badań nad Zdrowiem Seksualnym Kobiet oraz oczywiście lekarze z Maze Women's Health należą do tej kategorii.

Wsparcie dla partnerów Niestety, rak dotyka nie tylko kobietę chorą, ale również jej partnera. Otwarta komunikacja z partnerem jest niezbędna, aby umożliwić mu/jej lepszą pomoc w pokonywaniu podróży z rakiem razem z Tobą. Partnerzy często nie są pewni i szczerze mówiąc boją się rozmawiać o seksualności i mogą wycofywać się lub czekać na wskazówki, kiedy wznowić intymne lub seksualne relacje. Szczerość jest kluczem do zrozumienia, a Pani partner doceni wskazówki w tym trudnym dla wszystkich okresie.

Diagnoza raka jest trudna. Nie ma co do tego wątpliwości. Jednakże, wsparcie jest dostępne i nie musisz przechodzić przez to sama. Sięgnij po pomoc, a ktoś, kto jest wykwalifikowany i troszczy się, będzie tam, aby odpowiedzieć na Twoje wezwanie. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz