3 sierpnia 2021
Zdrowie 17 marca 2021 0

Sen i pożądanie

Pacjenci często przychodzą do Maze z obawami dotyczącymi braku pożądania. Przed wizytą u nas wypełniają szczegółowy kwestionariusz medyczny. Po zapoznaniu się z ich odpowiedziami, w przeważającej większości widzimy, że odpowiedź na pytanie "czy czuję się wypoczęta?" brzmi NIE. Właściwie mogę sobie przypomnieć tylko kilka (słownie: dwa) przypadków, w których kobieta stwierdziła, że w rzeczywistości jest wypoczęta. Zawsze zagłębiam się w to pytanie trochę bardziej. Kobiety odpowiadają, mówiąc coś w stylu: "cóż, kładę się spać około północy, a potem muszę się obudzić o 5:45, żeby zrobić śniadanie i obiady, wyprowadzić dzieci za drzwi, a potem przygotować się do pracy itd. Wiedzą, że są zmęczeni, ale nie wiedzą, że być może ich chroniczne wyczerpanie ma znaczący wpływ na ich życie seksualne.

Nauka mówi nam, że nie ma wielu ludzi, którzy naprawdę rozwijają się na mniej niż 7 godzinach snu na noc. Tak, wszyscy możemy sobie poradzić na mniejszej ilości, ale to nie przychodzi bez kosztów. A dla wielu kobiet, jedną z pierwszych rzeczy, które odchodzą jest pożądanie. Aby uczynić go bardziej interesującym, kobiety prawdopodobnie potrzebują nawet więcej snu niż ich męscy odpowiednicy. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że kobiety mają większą tendencję do wielozadaniowości, co wymaga od ich mózgów cięższej pracy i wykorzystania większej ilości obszarów mózgu, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na czas regeneracji (czyli sen). Dokładna kwota więcej jest nadal nieokreślona, ale wystarczy powiedzieć, że zdecydowana większość kobiet potrzebuje więcej jakości, sen naprawczy.

Interesujące jest to, że skrzyżowanie snu i funkcji seksualnych u kobiet było w dużej mierze pomijane w badaniach nad medycyną snu. Jednak badanie opublikowane w Journal of Sexual Medicine wykazało, że dłuższy czas trwania snu prowadzi do większego pożądania następnego dnia. Zwiększenie długości snu o zaledwie 1 godzinę prowadziło do 14% wzrostu szans na odbycie stosunku partnerskiego następnego dnia. Naukowcy odkryli również, że kobiety z dłuższym średnim snem doświadczały lepszej reaktywności narządów płciowych (pobudzenie, nawilżenie) podczas seksu niż kobiety, które śpią mniej. Wiemy, że testosteron jest niezbędny do odczuwania pożądania. Wiemy również, że testosteron spada w wyniku zmniejszenia długości snu, jak również niskiej jakości snu (częste budzenie się, trudności z ponownym zaśnięciem itp.)

Stanowi to pewną zagadkę, ponieważ zmiana nawyków związanych ze snem jest trudna do wykonania. Oznacza to, że niektóre z tych pozycji na twojej liście "do zrobienia" po tym, jak dzieci pójdą spać, muszą zostać usunięte, odroczone, a nawet lepiej, oddelegowane... komuś innemu. Kobiety są tymi, które nadal wykonują większość prac domowych i odrabiania lekcji, nawet jeśli one również pracują poza domem. I kobiety zmagają się z pozwalając sobie czas na relaks, jeśli czują, że jest coś, co musi być zrobione, podczas gdy ich męscy partnerzy są często lepiej dostrojone do ich potrzeby dekompresji na kanapie z ich iPhone na chwilę. W wyniku ich ciągłego robienia, wiele kobiet czuje, że seks jest jeszcze jedną pozycją na ich liście "do zrobienia", w przeciwieństwie do czegoś, na co czekają z niecierpliwością, co jest przyjemne, zabawne, regenerujące i relaksujące.

Tak więc, jeśli jesteś kobietą w parze z rozbieżnością w pożądaniu i zdarza ci się być partnerem z niższym pożądaniem, jest to coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę. O której godzinie kładziesz się spać w nocy? Czy jest jakiś sposób, aby przesunąć ten czas wcześniej, nawet tylko o 30 minut? Jest to świetna rozmowa, którą można przeprowadzić z partnerem. W jaki sposób może on wesprzeć cię w osiągnięciu lepszego odpoczynku, abyś mógł doświadczyć zwiększonego pożądania (a więc zwiększonego i lepszego ogólnego seksu)? Bo jeśli chodzi o seks, dobrze wypoczęte kobiety mają całą zabawę! Jeśli ty lub twój partner doświadcza niskiego popędu płciowego, jesteśmy tutaj, aby pomóc. Skontaktuj się z nami na bezpłatną konsultację telefoniczną, aby dowiedzieć się więcej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz