3 sierpnia 2021
Seks i związki 6 stycznia 2021 0

Seks, Synestezja, i trans seksualny

Seks jest trudny do zakwalifikowania. Co czyni go dobrym? A co sprawia, że wspaniały seks jest lepszy od dobrego? Jak go zmierzymy? Czy to jest ogólna ilość przyjemności? Albo poziom podniecenia fizycznego? Czy też jest to siła emocjonalnego połączenia? A co z intensywnością orgazmu? Albo ogólne poczucie satysfakcji i spełnienia, i ulgi?

Synestezja, i trans seksualny

Na te pytania nie ma oczywiście jakościowych odpowiedzi wykraczających poza te, które mogą być samodzielnie zgłoszone. Jest to zbyt subiektywne, a ponieważ nie możemy realistycznie wydedukować czegoś tak abstrakcyjnego jak "przyjemność" poprzez pomiar tętna i poziomu chemii we krwi, pomiar ten wydaje się nierealistyczny. Nie powstrzymało to jednak Neilsona i jego kolegów przed podjęciem próby.

W jednym z ostatnich badań Neilson odkrył, że seks może być w rzeczywistości postrzegany jako mniej satysfakcjonujący dla tych z nas, którzy doświadczają szczególnie intensywnego seksualnego podniecenia. Neilson i jego współpracownicy przyjrzeli się wielu parametrom przedmiotowego doświadczenia seksualnego u osób z niezwykłą kondycją sensoryczną, znaną jako synestezja. Jest to fascynujący temat, a ci, którzy go doświadczają, odnoszą się do niezwykłych wiązań doznań i obrazów mentalnych. Na przykład, synestety muzyczno-kolorowe interpretują nuty muzyczne jako kolory, a leksykalno-smaczne synestety widzą lub słyszą słowa jako mające szczególny smak.

Czyż to nie zadziwiające, jak nasze umysły przetwarzają informacje? Około 2% ogólnej populacji doświadcza kolorów, smaków lub innych bodźców sensorycznych podczas orgazmu i pobudzenia. (Inna teoria sugeruje, że w rzeczywistości WSZYSCY robimy to w takim czy innym stopniu). Innymi słowy, kolory lub smaki nie są związane z żadnym konkretnym aktem seksualnym, ale ogólne poczucie seksualności może być interpretowane jako kolor, lub smak. Prawie tak, jakby to był mimowolny proces, rodzaj dodatkowego widzenia lub obrazowania psychicznego wywołanego dotykiem i kontaktem intymnym.

Ci, którzy doświadczają synestezji najdokładniej opisują ją jako transową i często odnoszą się do niej jako do zmienionego stanu świadomości, nie inaczej niż w przypadku opisów halucynacji pod wpływem narkotyków psychoaktywnych, takich jak LSD. Jedną z form zmienionej percepcji LSD jest doświadczenie gwałtownie zmieniających się kolorów, kształtów i tekstur w odpowiedzi na muzykę - więc zdolność do tego rodzaju procesów jest już w nas wszystkich. 

Transowy stan świadomości seksualnej

Transowy stan świadomości seksualnej

Jaki jest więc ten transowy stan świadomości seksualnej? Cóż, może to być odczuwane jako niezwykle intensywne fizyczne i psychiczne pobudzenie oraz poczucie całkowitego wchłaniania w chwili obecnej. Jak pośpiech narkotyków, seksualna synestezja może być całkowicie przytłaczająca. Nie oznacza to jednak, że seks jest w pełni satysfakcjonujący.

Dla tych z nas, którzy nie doświadczają synestezji mimowolnie, istnieją dwa podobne czynniki, które mogą przyczynić się do wspaniałego seksu. Pierwszym z nich jest "wcielanie w życie ról". Inscenizacja ról jest jednym z rodzajów tożsamości seksualnej ucieleśnianej fizycznie podczas seksu. Na przykład uległość seksualna wymaga elementu inscenizacji ról, a im bardziej ta rola jest inscenizowana, tym bardziej spełnia się kontakt seksualny. Może się to przejawiać zarówno podczas masturbacji, jak i seksu partnerskiego. Drugim czynnikiem jest zaangażowanie partnera, w którym świadomie monitorujesz reakcje seksualne swojego partnera i stajesz się przez nie seksualnie stymulowany. Pozwala to na zupełnie inny poziom współżycia seksualnego i z poświęceniem może być wykorzystane do wzmocnienia Twojej zmysłowości.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz