3 sierpnia 2021
Zdrowie 1 kwietnia 2021 0

Pigułka...co musisz wiedzieć.

W 1961 r. FDA zatwierdziła stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych dla kobiet (powszechnie znanych jako pigułki antykoncepcyjne). W chwili obecnej na rynku dostępnych jest ponad 60 różnych pigułek antykoncepcyjnych. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych jest około 12 milionów kobiet stosujących pigułki antykoncepcyjne. Konsensus jest taki, że większość kobiet dobrze sobie radzi na tabletkach antykoncepcyjnych. Istnieje jednak niewielki odsetek kobiet, które nie tolerują pigułek antykoncepcyjnych dobrze, i niestety, skutki uboczne, których doświadczają często nie są przypisane do ich pigułek antykoncepcyjnych.

Jakie skutki uboczne? Niskie pożądanie, zmniejszone podniecenie, suchość, a nawet ból. Miałam wiele pacjentek, które mówiły mi, że często zastanawiały się, czy ich tabletki antykoncepcyjne mogą przyczyniać się do ich problemów seksualnych, ale uznały, że skoro nigdy nie zostały poinformowane o tych potencjalnych skutkach ubocznych przez lekarza przepisującego, to musi to być wszystko w ich głowie.

Często wyczuwałam w tym względzie poczucie zdrady na jakimś poziomie u moich pacjentów. Często słyszę, jak mówią: "Dlaczego mój lekarz mi nie powiedział?" lub "Odstawiłabym tabletki lata temu, kiedy to się zaczęło, gdybym wiedziała, że to może być problem". Po zdradzie przychodzi gniew, smutek i rozczarowanie.

Tak więc, piszę ten blog, aby powiedzieć ci, że TAK pigułki antykoncepcyjne mogą przyczynić się do niskiego pożądania, pobudzenia i bólu. Jeśli czujesz, że twoja pochwa jest bardziej sucha niż zwykle po rozpoczęciu pigułki, prawdopodobnie masz rację... to na pewno nie jest w twojej głowie - to fizjologiczne.

Miałam pacjentkę, która skarżyła się na bolesne współżycie. Brała i odstawiała pigułki antykoncepcyjne od późnych lat nastoletnich z powodu ciężkich, bolesnych miesiączek. Miała teraz 20 lat i za każdym razem, gdy odbywała stosunek, odczuwała przeszywający ból. Jej plan leczenia składał się z dylatacji do leczenia vaginismus, jak również zatrzymanie pigułki antykoncepcyjne. Zajęło to kilka miesięcy, aby przejść przez rozwieracze i była w stanie mieć wolne od bólu współżycie. Ona przestała brać pigułki antykoncepcyjne i używała prezerwatyw, aby zapobiec ciąży. Minęło kilka miesięcy, a ja otrzymałem gorączkowy telefon od pacjentki. Bóle powróciły. Kiedy zapytałem, czy zaczęła przyjmować jakieś nowe leki, przyznała się owczo, że miesiąc wcześniej ponownie zaczęła brać tabletki antykoncepcyjne. Odstawiła je natychmiast, raz na zawsze. Mimo że brała je tylko przez miesiąc, minęły kolejne dwa miesiące, zanim znów była wolna od bólu.

Takie scenariusze widzimy w Centrum każdego dnia, takie związki przyczynowo-skutkowe każdego dnia (a to był tylko jeden przykład). Jeśli jesteś na tej stronie szukając przyczyn dla swoich problemów seksualnych i są na pigułki antykoncepcyjne, zatrzymanie pigułki może być krokiem we właściwym kierunku. Niehormonalne opcje kontroli urodzeń, takie jak naturalne planowanie rodziny, prezerwatywy i środki plemnikobójcze działają dobrze, aby zapobiec ciąży, jeśli są stosowane prawidłowo i konsekwentnie. Wkładka wewnątrzmaciczna Mirena jest kolejnym doskonałym rozwiązaniem dla zapobiegania ciąży, jak również dla kobiet z ciężkimi, bolesnymi miesiączkami. Chociaż Mirena IUD ma hormon (progesteron) w nim, nie widzimy go powodując negatywne skutki uboczne seksualne. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz