3 sierpnia 2021
Zdrowie 28 marca 2021 0

Opryszczka 101

Porozmawiajmy o bardzo źle rozumianym wirusie. Nie, nie o tym wirusie. Mówię o wirusie opryszczki.

Jako klinicysta zajmujący się zdrowiem kobiet, często otrzymuję wiele pytań na temat chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową. Istnieje wiele błędnych informacji i fałszywych założeń na temat opryszczki, które chciałabym wyjaśnić. Obalmy kilka mitów!

Po pierwsze, wirus opryszczki ma w rzeczywistości DWA typy. HSV-1 jest zwykle kojarzony z ogniskiem w jamie ustnej, a HSV-2 jest tym, co zwykle kojarzymy z ogniskiem w narządach płciowych. Jednakże, możesz zarazić się zarówno HSV-1 jak i HSV-2 drogą płciową. Mówiąc genitalnie, mam na myśli, że może być ona widoczna na sromie, w pochwie lub na penisie.

Jak wiele osób ma opryszczkę? Większość ludzi w ciągu swojego życia jest narażona na kontakt z jednym lub oboma wariantami wirusa opryszczki. W rzeczywistości, 50% ludzi jest nosicielami. Co to oznacza? Oznacza to, że połowa populacji wytworzyła przeciwciała przeciwko wirusowi opryszczki i żyje on w stanie uśpienia w zwojach nerwowych w ich układzie nerwowym. Osoby te są bezobjawowe i mogą nawet nie wiedzieć, że były narażone na zakażenie. W tym miejscu należy dokonać ważnego rozróżnienia pomiędzy "zakażonym" a "dotkniętym". Ktoś, kto jest "dotknięty" to ktoś, kto doświadcza wybuchu epidemii. Ktoś, kto jest "zakażony" to ktoś, kto był narażony na zakażenie i wytworzył przeciwciała.

Jak się przenosi? Najczęściej ktoś jest narażony na zakażenie wirusem opryszczki przez partnera, który nie ma żadnych objawów. Wirus może przenosić się na bezobjawowego partnera i w ten sposób umożliwiać przeniesienie zakażenia. Można się nim zarazić nawet wtedy, gdy partner ma założoną prezerwatywę. I oczywiście, partner z aktywną zmianą, która jest otwarta lub sączy się, ma bardzo wysokie prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa. W zasadzie każdy, kto pociera swoje genitalia blisko siebie, może narazić się na zakażenie wirusem. Penetracja nie musi mieć miejsca.

Jak wygląda ognisko opryszczki narządów płciowych? Ognisko pierwotne występuje tylko raz, gdy ktoś jest po raz pierwszy narażony na kontakt z wirusem. Zazwyczaj jest ono widoczne jako liczne zmiany, które mogą być bardzo bolesne i którym mogą towarzyszyć objawy grypopodobne oraz obrzęk węzłów chłonnych. Częściej jednak u kogoś występuje pojedyncze owrzodzenie. Pojawia się ono zwykle w wyniku stresu, u osoby, która była wcześniej narażona na zakażenie i u której wirus pozostawał w stanie uśpienia.

Jak to sprawdzić? Zmiany opryszczkowe można wyhodować bezpośrednio ze skóry, można też wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał.

Jak się ją leczy? Leczenie wirusa opryszczki jest dostępne i bezpieczne. W czasie wybuchu epidemii można zazwyczaj przyjmować walacyklowir lub acyklowir przez 5-7 dni, przy minimalnym ryzyku wystąpienia skutków ubocznych. Niektóre osoby z nawracającymi ogniskami choroby mogą zdecydować się na stosowanie tych samych leków w celu stłumienia objawów.

Czy jest to niebezpieczne? Chociaż zmiany opryszczkowe mogą być bolesne, sama infekcja nie jest niebezpieczna. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że podczas gdy irytujące mieć ogniska, nie ma żadnych długoterminowych konsekwencji zdrowotnych do życia z wirusem opryszczki.

O wirusie opryszczki można powiedzieć o wiele więcej, co nie zostało tutaj uwzględnione. Ale, co możemy stwierdzić, jest to, że opryszczka dostała zły rap, że być może nie zasługuje. Mam nadzieję, że punkty, które tu przedstawiłem, pomogą Ci zobaczyć, dlaczego jest to jeden wirus, o który wszyscy powinniśmy się mniej martwić. Zwłaszcza teraz.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz