3 sierpnia 2021
Zdrowie 7 marca 2021 0

Mirena.

Co to jest?

Mirena to hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna (IUD), którą umieszcza się w macicy w celu długoterminowej kontroli urodzeń. Może ona pozostać w macicy przez okres do 5 lat. Jest to mała plastikowa ramka w kształcie litery T, która uwalnia do macicy rodzaj hormonu progestyny o nazwie lewonorgestrel. Większość hormonu pozostaje lokalnie wewnątrz macicy, jedynie niewielkie ilości hormonu są mierzone we krwi po założeniu. Mirena nie zawiera estrogenu.

Mirena została zatwierdzona przez FDA do użytku w Stanach Zjednoczonych w 2000 roku do kontroli urodzeń, jak również do leczenia obfitych miesiączek.

Jak to działa?

Nie ma jednego wyjaśnienia, w jaki sposób Mirena zapobiega ciąży. Wiadomo, że Mirena może zagęszczać śluz szyjkowy, aby zapobiec przedostawaniu się plemników do macicy. Może to uniemożliwić plemnikom dotarcie do jajeczka lub jego zapłodnienie. Mirena rozrzedza również wyściółkę macicy i częściowo hamuje owulację. Najprawdopodobniej powyższe działania działają wspólnie, aby zapobiec ciąży. Jej skuteczność wynosi ponad 99%.

Co kobiety lubią w Mirenie?

Mirena jest jedną z najbardziej skutecznych form kontroli urodzeń. Po założeniu przez pracownika służby zdrowia, działa ona niezmiennie przez okres do 5 lat. Nie musisz więc myśleć o kontroli urodzeń każdego dnia, a nawet każdego roku! Większość kobiet lubi mieć krótsze, lżejsze i mniej bolesne miesiączki. Pewien procent kobiet przestaje miesiączkować z Mireną, więc ważne jest, aby zdecydować, czy jest to coś, z czym czujesz się komfortowo.

Mirena może zostać usunięta w dowolnym momencie. Może ona zostać usunięta przez lekarza, kiedy tylko zechcesz starać się o zajście w ciążę. W ciągu roku od usunięcia Mireny, około 8 na 10 kobietom udaje się zajść w ciążę. Może być ona również stosowana w okresie karmienia piersią. Po 5 latach stosowania, Mirena może zostać usunięta i założona kolejna, jeśli ciąża nie jest pożądana.

Efekty uboczne:

Najczęstsze skutki uboczne to bóle głowy, trądzik, tkliwość piersi, krwawienia przełomowe, brak miesiączki (zwłaszcza po roku stosowania), zmiany nastroju, przyrost masy ciała, torbiele jajników, bóle brzucha. Możliwe jest również wydalenie leku Mirena z macicy. Może być bardziej prawdopodobne, że Mirena zostanie usunięta, jeśli nigdy nie byłaś w ciąży.

Żadna z metod kontroli urodzeń nie jest odpowiednia dla wszystkich. Istnieją zagrożenia związane z Mireną, jak również z innymi metodami kontroli urodzeń. Ponieważ tylko niewielka ilość hormonu jest uwalniana do krwiobiegu, nie obserwujemy kobiet skarżących się na spadek libido przy stosowaniu Mireny. Wydaje się również, że nie ma to wpływu na nawilżenie. Jeśli cokolwiek, zauważyliśmy, że niektóre kobiety mówią, że ich libido poprawiło się po prostu dlatego, że nie muszą się już martwić o ciążę i mogą być bardziej spontaniczne co do tego, kiedy i gdzie będą uprawiać seks. Jeśli jesteś choć trochę zainteresowana Mireną, zachęcam Cię do rozmowy z Twoim lekarzem. Chociaż istnieje niewielkie ryzyko wydalenia jej z organizmu u kobiet nieródek, doświadczony pracownik służby zdrowia może bezpiecznie założyć Mirenę. W celu jej prawidłowego umieszczenia można również skorzystać z pomocy ultrasonografu.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz