3 sierpnia 2021
Zdrowie 29 marca 2021 0

Łechtaczka: mała, ale potężna

Ach ta wspaniała łechtaczka!

Łechtaczka. To część kobiecej anatomii, która była zarówno szkalowana, jak i czczona. Ale w świecie medycyny jest ona głównie ignorowana.

Prawdopodobnie nie muszę ci mówić, że penis z całą pewnością *nie* został pominięty w medycynie (ani nigdzie indziej w tej kwestii!).

Łechtaczka jest prawdopodobnie przynajmniej częściowo ignorowana, ponieważ nikt o niej nie mówi (ani nie uczy).

Rezydenci urologii są specjalnie szkoleni przez wiele lat, aby stać się ekspertami w badaniu penisa, ale nie ma nauczania o tym, jak badać żeński odpowiednik penisa, łechtaczkę. Łechtaczka i penis są narządami homologicznymi, ponieważ oba wywodzą się z cewki płciowej płodu i mają wspólną strukturę anatomiczną/funkcję.

Co ciekawe, programy rezydencji ginekologicznych również nie uczą rutynowo lekarzy, jak badać łechtaczkę.

W normalnych warunkach, kapturek łechtaczki, znany również jako napletek, może być łatwo odciągnięty lub odciągnięty od żołędzi łechtaczki (czubek łechtaczki, który jest wrażliwy na dotyk i najbardziej widoczny zewnętrznie). U kobiet ze zrostem łechtaczki, kapturek łechtaczki staje się przyległy lub "przyklejony" do żołędzi łechtaczki, co sprawia, że bardzo trudno jest go cofnąć. Czasami lekarz może zobaczyć biały smegma i jest w stanie ostrożnie usunąć go za pomocą wacika. Jednakże, jeśli zrosty są uwięzione pod kapturkiem łechtaczki, może to potencjalnie prowadzić do infekcji, zapalenia i podrażnienia. Kobiety ze zrostami łechtaczki mogą rozwinąć nadwrażliwość na dotyk lub, co ciekawe, osłabienie czucia, ponieważ zrosty służą jako bariera dla tak wrażliwych zakończeń nerwowych na łechtaczce. W bardziej wyrazistych przypadkach, pacjentka może otrzymać znieczulenie, aby ułatwić usunięcie zrostów poprzez minimalnie inwazyjną procedurę w biurze.

Kobiety z podwyższonym ryzykiem zrostów łechtaczki to te z historią tępych urazów narządów płciowych, infekcjami grzybiczymi lub bakteryjnymi, problemami dermatologicznymi, takimi jak liszaj twardzinowy, oraz nieodpowiednim poziomem hormonów steroidów płciowych, zwłaszcza testosteronu. Warto zauważyć, że łechtaczka, podobnie jak jej odpowiednik - penis, jest organem zależnym od testosteronu. Jeśli więc dojdzie do spadku testosteronu (co jest często spotykane przy długotrwałym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych), łechtaczka może zacząć zanikać lub zmniejszać swój rozmiar.

Kobiety z wyraźnymi zrostami łechtaczki mogą opisywać to uczucie jako podobne do odczuwania ziarenka piasku w oku. Dla większości kobiet z bólem/dyskomfortem/nadwrażliwością łechtaczki, doszły one do przekonania, że nic nie można zrobić. Dla niektórych kobiet jest to zbyt niewygodne, aby mieć bezpośredni dotyk łechtaczki. Dla innych nawet noszenie obcisłych ubrań może być nie do zniesienia. Niestety, ta akceptacja ich chronicznego dyskomfortu wynika z braku zrozumienia łechtaczki w ogóle, a bólu łechtaczki w szczególności.

A jak Ty badasz łechtaczkę?

Na szczęście badania nad łechtaczką gwałtownie rosną. Być może jest to spowodowane dużą liczbą kobiet rozpoczynających programy rezydenckie w ginekologii i urologii, które propagują badania nad zdrowiem kobiet. Jest to również prawdopodobne, ponieważ pacjenci zaczynają mówić o bólu seksualnym i dyskomforcie swoim lekarzom i nie akceptują już lekceważenia ich bólu.

Jeśli doświadczasz jakiegokolwiek rodzaju bólu/dyskomfortu seksualnego, ważne jest, abyś poszukała pomocy. Ból seksualny nie jest normalny i nie musisz "po prostu z tym żyć". Możemy Ci pomóc. Skontaktuj się z nami na bezpłatną konsultację telefoniczną.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz