3 sierpnia 2021
Zdrowie 23 marca 2021 0

Inny rodzaj kontroli urodzeń - IUD.

Decyzje dotyczące kontroli urodzeń mogą być bardzo stresujące. Chociaż pigułki antykoncepcyjne są szeroko zachwalane w reklamach telewizyjnych, czasopismach i reklamach internetowych, nie wszystkie kobiety reagują tak pozytywnie na kontrolę urodzeń w ich systemie. Nie wszystkie kobiety zachowują się tak, jak aktorki w reklamach. Często widzimy kobiety, które przychodzą do nas skarżąc się na zmiany w ich pożądaniu i wzorcach podniecenia. Widzimy również kobiety przychodzące do nas skarżąc się na ból pochwy i często okazuje się, że te kobiety są na tabletki antykoncepcyjne i były przez wiele lat.

Tutaj w Centrum zawsze szukamy najlepszych metod kontroli urodzeń z najmniejszą ilością skutków ubocznych. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, to co działa dla jednej kobiety może nie działać dla innej. Pisałam już na blogu o Naturalnym Planowaniu Rodziny, formie kontroli urodzeń, która nie ma żadnych skutków ubocznych. Jednak niektóre kobiety uważają, że jest to czasochłonne, zagmatwane i uciążliwe. Dziś chciałabym porozmawiać o IUD.

IUD lub urządzenie wewnątrzmaciczne robi zasłużony powrót. W tej chwili na rynku są dwa rodzaje: Mirena i Paraguard. W przeszłości, IUDs były zalecane tylko dla kobiet, które zostały wykonane o dzieci, ponieważ IUDs były skorelowane z wysokim ryzykiem zakażenia, jak również ryzyko niepłodności z tych infekcji. Z tych powodów, wykorzystanie IUD spadła drastycznie w latach 70-tych i 80-tych i opuścił IUD ze złym rap. Ten szczególny IUD był nazywany Dalkon Shield, i został zdjęty z rynku. Dalsze badania wykazały, że w przeszłości kobiety nie były badane pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową przed założeniem, a proces zakładania nosił infekcje wyżej do dróg rodnych, co prowadziło do niepłodności; niekoniecznie było to spowodowane przez samo urządzenie.

Żadna metoda kontroli urodzeń nie jest niezawodna, ale wkładka wewnątrzmaciczna jest bardzo skuteczna w zapobieganiu ciąży. Association of Reproductive Health Professionals wymienia wskaźnik ciąż wśród użytkowników wkładki wewnątrzmacicznej jako 1 na 100 rocznie, w porównaniu z około 3 na 100 w przypadku zastrzyku Depo-Provera, około 8 na 100 w przypadku pigułki i około 15 na 100 w przypadku prezerwatywy.

Wkładki wewnątrzmaciczne nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy powinny być nadal stosowane w celu zapobiegania STI, jeśli kobieta nie jest pewna, czy jej partner ma STI lub jeśli któraś z osób ma wielu partnerów seksualnych.

Ogólnie rzecz biorąc, widzieliśmy pozytywną reakcję u naszych pacjentów, którzy przestali pigułki antykoncepcyjne i miał IUD wstawiony. Obie wkładki nie zawierają estrogenów. Wiadomo, że antykoncepcja oparta na estrogenach wiąże się z seksualnymi skutkami ubocznymi, takimi jak zmniejszone pożądanie, podniecenie i zwiększony ból. Jeśli doświadczasz któregoś z tych skutków ubocznych, zachęcam Cię do omówienia tego ze swoim ginekologiem.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz