3 sierpnia 2021
Zdrowie 9 kwietnia 2021 0

Czy TeleHealth Sex & Relationship Therapy jest skuteczna? 7 sposobów na to, jak może być lepiej

Niedawno uczestniczyłem w spotkaniu Zoom z 20 + innych nowojorskich terapeutów seksu i relacji na temat tego, jak online poradnictwo, lub "TeleHealth", przekształcił swoje praktyki. Niektóre z tego, co usłyszałem, zaskoczyły mnie. Wielu z nich mówiło, że tęsknią za widząc swoich klientów osobiście, i że terapia TeleHealth było trudniejsze i zajęło więcej energii. To były rzeczy, które spodziewałem się usłyszeć.

Zaskakująco jednak, wielu kolegów zgłosiło, że faktycznie lubią robić terapię TeleHealth. Niektórzy mówili, że spodziewali się znienawidzić, ale okazało się, że jest to nieoczekiwanie interesujące i pełne twórczych możliwości.

Robiłem TeleHealth nieco dłużej niż przeciętny terapeuta seksu i relacji. Więc czułem, że rozumiem zarówno negatywne uczucia, jak i te pozytywne.

Terapia TeleHealth różni się od tradycyjnej terapii w gabinecie. Jest to również zazwyczaj trudniejsze do zrobienia, przynajmniej dla terapeuty. Ale hej, to jest prawda o wielu innowacjach w opiece zdrowotnej. Po tym wszystkim, trudniej jest wykonać operację endoskopową niż tradycyjną. Ale o wiele łatwiejsza dla pacjenta, a na dłuższą metę to właśnie się liczy. Wierzę, że istnieje co najmniej siedem konkretnych zalet terapii TeleHealth dla problemów z seksem i związkami. Zacznijmy od tych najbardziej oczywistych:

1. Telezdrowotna terapia seksu i związków może być bardziej prywatna

Najbardziej oczywisty, tam jest żadny fizyczna poczekalnia. Nie ma możliwości, aby ktoś inny cię zobaczył, lub gapił się na ciebie, lub siedział tam zastanawiając się, jakie mogą być twoje specyficzne problemy. Duża poprawa, jeśli chodzi o prywatność. Z drugiej strony, jeśli przechodzisz kwarantannę w domu z innymi, możesz nie mieć tyle prywatności podczas rzeczywistej sesji. Jak zauważa mój kolega dr Daniel Watter: "Pacjenci są świadomi tego, że członkowie rodziny chodzą w pobliżu, martwią się, że mogą zostać podsłuchani, a czasem nawet nie chcą, by członkowie rodziny wiedzieli, że są na terapii".

Podczas ostatniej pandemii Covid-19, zarówno dr Watter, jak i ja spędziliśmy sporo czasu z klientami dzwoniącymi ze swoich samochodów - co było jedynym miejscem, jakie mogli znaleźć w tych okolicznościach. Jeśli nie masz dostępu do samochodu lub biura, słuchawki powietrzne mogą wiele zdziałać, aby zredukować dźwięki terapii. A jeśli chodzi o ultra-prywatne szczegóły, zawsze można skorzystać z wiadomości tekstowych, które są obecnie dostępne na niektórych platformach TeleHealth zgodnych z HIPAA.

2. TeleHealth Sex and Relationship Therapy może wyeliminować granice geograficzne do dobrej opieki

Większość miejsc po prostu nie ma wystarczająco dużo w pełni wyszkolonych terapeutów seksualnych, więc widząc dobry terapeuta seksualny może łatwo oznaczać konieczność podróżowania na duże odległości - lub jego odpowiednik w Nowym Jorku, drogie parkowanie lub wiele transferów linii metra. TeleHealth sex i związek doradztwo eliminuje wszystkie te problemy z kliknięciem myszy.

Jak zauważa moja koleżanka, dr Bat-Sheva Marcus z Maze Women's Sexual Health, "terapia on-line oferuje pacjentom bezprecedensowy dostęp do szerokiej gamy terapeutów. Można znaleźć specjalistów w bardzo konkretnej dziedzinie i wybrać terapeutę, który idealnie pasuje, a nie tylko kogoś wygodnego."

Są minusy do wszystkiego, chociaż. A jednym z minusów rozprzestrzeniania się TeleHealth jest to, że istnieją teraz dobrze finansowane "firmy terapeutyczne" inwestujące duże sumy, aby reklamować się w Internecie. Jak każdy biznes, firmy te muszą wycisnąć największą wartość z każdego dolara wydają. Więc mogą polegać na stosunkowo niedoświadczonych lub mniej udanych terapeutów do wykonywania bezpośrednich usług. Kupujący uważaj.

3. TeleHealth Sex and Relationship Therapy Takes Place in a More Natural Setting

Pomyśl o tym jako o 21-wiecznym odpowiedniku wizyty domowej u lekarza. TeleHealth doradztwo oznacza w końcu coraz zobaczyć swoich klientów w ich naturalnym środowisku. To prawda, jest wiele informacji klinicznych stracone. Jako praktyk, tracisz dostęp do wielu niewerbalnych wskazówek, kiedy widzisz klientów tylko jako "gadające głowy" na ekranie. Ale to, co tracisz w dostępie do mowy ciała, czasami nadrabiasz większą świadomością otoczenia. Jako terapeuta seksualny i terapeuta związków, uważam, że cenne jest obserwowanie, jak urządzone są domy moich klientów - zwłaszcza ich sypialnie - oraz obserwowanie czynników rozpraszających, z którymi muszą się zmagać. Na przykład dzieci i zwierzęta domowe. Dzieci i zwierzęta są na drugim miejscu po telewizji i elektronice jako przeszkody w uprawianiu miłości.

4. Telezdrowotna terapia seksualna i terapia związków może dać klientom więcej władzy

W sporcie jest to znane jako "przewaga własnego boiska". Z TeleHealth, klient ma przewagę na boisku. Dajesz mi wstęp do swojej przestrzeni, a nie na odwrót. Zmiana władzy może być dramatyczna. Kiedy prosiłam klientów korzystających z tradycyjnej terapii w gabinecie o opisanie, jak się czuli, kiedy po raz pierwszy przybyli do mojego gabinetu, często mówili mi, że jeszcze zanim się spotkaliśmy, kiedy siedzieli w poczekalni, czuli niepokój i obawę, że mogę ich osądzić lub skrytykować. Telezdrowie nie eliminuje tego rodzaju niepokoju, ale go wycisza. Klient ma większą kontrolę nad sytuacją. To może być bardzo pozytywna zmiana, ponieważ obawa, że zostaniesz osądzony lub skrytykowany jest tak samo dużą przeszkodą w dobrej komunikacji w terapii, jak w prawdziwym życiu.

5. TeleHealth Sex and Relationship Therapy Can Help Empower ludzi w związkach

Jedną z praktycznych zalet TeleHealth dla par jest to, że dwoje z was nie musi być w tym samym pokoju razem. Jeden z was może być w swoim biurze w Midtown Manhattan, drugi może być w podróży służbowej poza miastem, a ja mogę połączyć was razem z mojego biura na Upper West Side za pośrednictwem 3-kierunkowej wideo. Kiedy po raz pierwszy próbowałam to zrobić, obawiałam się, że nie będzie wystarczającego poczucia "wspólnoty", aby to zadziałało. Ale sesja okazała się nadspodziewanie produktywna. Trudno mi było zrozumieć dlaczego.

W następnych latach zauważyłem to zjawisko w kółko: Para ma bardziej produktywną pracę wykonaną w terapii par, gdy są fizycznie oddzielone, niż gdy są razem w tym samym pokoju. Odpowiedź, jak napisałem w innym miejscu, jest taka, że większość par cierpi nie z powodu zbytniego oddzielenia, ale z powodu zbytniego połączenia. Kiedy pary zajmują tę samą przestrzeń, dostosowują się do siebie w maleńki sposób, każdy poświęcając trochę swojego ja, a związek jest zmniejszona w wyniku.

Trójstronne sesje TeleHealth mogą czasami pomóc parze "rozróżnić się" bardziej w pełni. Uwolnieni od konieczności dostosowania się do siebie nawzajem, mogą mówić z większym autorytetem jako jednostki. To może być jak otwarcie okna, aby wpuścić świeże powietrze.

6. Telezdrowotna terapia seksualna i terapia związków może być bardziej nastawiona na współpracę

Telezdrowie, poprzez zmniejszenie dysproporcji sił między terapeutą a pacjentem, może sprawić, że terapia stanie się bardziej wspólnym wysiłkiem. Zwiększa to motywację, zmniejsza zależność i sprawia, że klienci stają się partnerami w nauce i eksploracji. Często zachęcam klientów do nagrywania sesji, ponieważ wielu z nich ma problemy z zapamiętaniem szczegółów tego, o czym rozmawialiśmy. Nagrania wymagają jednak czasu, by je potem odsłuchać. Jeśli sprawa jest szczególnie skomplikowana - co często zdarza się w terapii seksu i związków - często poświęcam kilka minut na koniec sesji na sporządzenie szczegółowych notatek, abyśmy wszyscy mogli wszystko zapamiętać.

Z Telezdrowia, możemy wziąć to na następny poziom: Mogę stworzyć dokument na Google Drive, podzielić się nim z osobą lub parą na moim ekranie, i możemy robić notatki razem podczas sesji. Mogą oni widzieć, jak piszę, zamiast czekać na moje notatki później.

Kilkadziesiąt lat temu, tak zwani terapeuci poznawczy przydzielali klientów do wypełniania arkuszy, notując ich negatywne myśli i krytykując je. Na Google Drive, terapeuta i klient mogą teraz wykonywać tę pracę na podzielonym ekranie w czasie rzeczywistym, współpracując online podczas rozmowy twarzą w twarz.

7. Telezdrowotna terapia seksualna i terapia związków może być bardziej kreatywna

Zabierz fizyczne ograniczenia biura, poczekalnia, i konieczność fizycznego transportu do konkretnego miejsca, a terapia może stać się o wiele bardziej kreatywny. W przypadku sesji TeleHealth nie trzeba z góry decydować, czy zamierzamy spotkać się z parą indywidualnie czy osobno. Jeśli prowadzę sesję dla pary i czuję, że muszę się naradzić z każdym z osobna przez kilka minut, łatwo to zrobić.

Jest więcej miejsca w TeleHealth dla kreatywności medycznej, jak również. Jako terapeuta seksualny MD, często robię oceny medycyny seksualnej dla mężczyzn i kobiet, których problemy seksualne obejmują kombinację czynników biologicznych i psychologicznych. Z TeleHealth, mogę umieścić wszystko o pacjencie na moim pulpicie na raz, z ich listy leków w jednym oknie, moje notatki skumulowane biuro w innym, a nasz na żywo dyskusji wideo w trzecim oknie. O wiele łatwiej jest być "obecnym", kiedy widzi się wszystko naraz i nie traci się czasu na grzebanie w plikach w poszukiwaniu ważnych danych.

Przyszłość telezdrowotnej terapii seksualnej i terapii związków w XXI wieku

To powiedziawszy, jest coś w odosobnieniu tradycyjnego ustawienia terapii biurowej, i pewność, że zaufany słuchacz jest fizycznie obecny w pokoju, że może być niemożliwe do odtworzenia online. Jednak dopiero czas pokaże, na ile ta różnica jest prawdziwa, a na ile jest to po prostu komfort tego, co znane. Cytując ponownie dr Marcusa: "Terapia telemedyczna może nie być tak pomocna czy produktywna jak konsultacja w cztery oczy, ale z wrażliwym i bystrym klinicystą może być całkiem blisko".

Sposób, w jaki komunikujemy się z naszymi dostawcami usług medycznych zmienił się dramatycznie od czasu pojawienia się szerokopasmowego Internetu i smartfona. Jest teraz mniej autorytarny. Bardziej demokratyczny. Terapia seksualna i terapia związków również staje się bardziej demokratyczna, bardziej zespołowa i mniej ograniczona przez konwencjonalne tryby praktyki. Mam dziesiątki lat doświadczenia w mojej dziedzinie. Ale moi pacjenci mają dostęp do całego internetu i często znajdują w sieci interesujące rzeczy, o których ja nie wiedziałem.

Telezdrowie jest po prostu kolejnym sposobem na to, aby ludzie wzięli większą odpowiedzialność za swoją opiekę zdrowotną. W dzisiejszych czasach, tak zwany "internet rzeczy" pozwala pacjentom na wzięcie większej odpowiedzialności za dane, którymi się dzielą. Odczyty ciśnienia krwi, rytmy elektrokardiograficzne, zdjęcia zmian skórnych i bólu gardła oraz zapisy snu mogą być teraz przesyłane do lekarza pierwszego kontaktu.

Jako terapeuta seksualny i terapeuta związków, pokładam wielkie nadzieje w tej potężnej nowej technologii. I nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co nasza dziedzina zrobi z nią w nadchodzących latach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz