3 sierpnia 2021
Zdrowie 10 marca 2021 0

Czy muszę wykonywać coroczne badanie miednicy?

Co zrobić, jeśli nie mam terminu badania cytologicznego, czy nadal potrzebuję corocznego badania?

Chociaż badanie cytologiczne nie musi być wykonywane co roku, nadal zaleca się coroczną wizytę u ginekologa w celu przeprowadzenia corocznego "badania kobiety zdrowej". Podczas tej wizyty Twój lekarz sprawdzi Twoje ciśnienie krwi i wagę, przeprowadzi badania przesiewowe w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową, dokona przeglądu innych zalecanych badań przesiewowych w zależności od Twojego wieku oraz omówi kwestie kontroli urodzeń lub problemy związane z układem rozrodczym. Zalecamy również omówienie z lekarzem wszelkich problemów związanych z doświadczeniami seksualnymi. Na przykład, jeśli doświadczasz bólu lub masz jakiekolwiek obawy dotyczące pożądania, podniecenia lub orgazmów. Wiele kobiet nie czuje się komfortowo poruszając te tematy ze swoimi ginekologami, ale ważne jest, aby to zrobić. Ponadto, Twój lekarz prawdopodobnie wykona badanie piersi i badanie miednicy podczas tej wizyty, choć może się to zmienić w przyszłości. Badanie miednicy polega na wprowadzeniu wziernika, aby klinicysta mógł obejrzeć ściany pochwy i szyjkę macicy. Po badaniu przez wziernik, klinicysta wkłada dwa palce do pochwy, a drugą rękę kładzie na Pani podbrzuszu. Następnie uciska swoje dłonie, aby wyczuć szyjkę macicy, macicę i jajniki pomiędzy swoimi dwiema dłońmi. Dla wielu kobiet wziernikowanie i badanie bimanualne są bardzo niewygodne. A teraz pojawiły się nowe informacje mówiące, że u większości kobiet badania te nie przynoszą żadnych istotnych informacji, a zatem mogą nie być konieczne.

Kilka lat temu panel ekspertów powołany przez American College of Physicians opublikował nowe wytyczne, według których zdrowe, bezobjawowe kobiety o niskim ryzyku nie muszą wykonywać corocznych badań miednicy. Panel oparł to nowe zalecenie na kompleksowym, systematycznym przeglądzie wcześniejszych badań, który wykazał, że nie tylko nie ma korzyści z wykonywania badania miednicy u kobiet bezobjawowych, ale że może ono wręcz zaszkodzić, nie tylko w postaci dyskomfortu/stresu dla pacjentki, ale nawet prowadzić do niepotrzebnych zabiegów chirurgicznych. Badanie miednicy nadal jest powszechnie zalecane dla kobiet, które doświadczają problemów ginekologicznych, reprodukcyjnych lub związanych z miednicą. Dla tych kobiet, badanie może przynieść kluczowe informacje.

Ważne jest, aby zauważyć, że American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) nadal zaleca coroczne badanie miednicy wszystkim kobietom, mimo że ACOG przyznaje, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie tej praktyki. Większość lekarzy OB/GYN podąża za wytycznymi swojego organu zarządzającego, którym jest ACOG, więc Pani lekarz mógł nie przyjąć tych nowych zaleceń. Jeśli jest Pani zdrową, bezobjawową kobietą o niskim ryzyku, proszę omówić tę kwestię ze swoim lekarzem.

Jeśli odczuwasz ból lub masz obawy dotyczące pożądania seksualnego, skontaktuj się z nami w celu uzyskania bezpłatnej konsultacji telefonicznej.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz