3 sierpnia 2021
Seks i związki 7 stycznia 2021 0

Co musisz wiedzieć o pigułce "Dzień po"?

Pigułka dzień po, poznajemy jej działanie

Istnieje wiele opcji antykoncepcji dostępnych dla tych, którzy są w stanie zajść w ciążę, ale wiesz, co mówią o najlepiej ułożonych planach! Rzadko się zdarza, aby planować w 100%, gdy przychodzi do łóżka. Na szczęście, niezależnie od tego, czy twoja antykoncepcja mechaniczna zawiodła, czy nie, w wielu częściach świata dostępna jest antykoncepcja awaryjna. Powszechnie nazywana 'morning after pill' lub 'Plan B', oto co to jest i jak to działa. 

Rano po pigułce

Pigułka "poranna po", jak wiele osób wie, jest metodą antykoncepcji doraźnej, przeznaczoną do stosowania po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub po niepowodzeniu innej formy antykoncepcji. Obecnie większość z nich to pojedyncze pigułki, dostępne w wielu częściach świata. 

Chociaż istnieje kilka różnych marek, które mogą działać nieco inaczej, rano po pigułkach na ogół działają poprzez wprowadzenie hormonów, które zapobiegają lub opóźniają uwalnianie się jajka. Dlatego też, jeśli plemniki są obecne, nie ma dla nich jajka do zapłodnienia. 

A co nim nie jest?

Ponieważ poranek po pigułce zapobiega zapłodnieniu, to nie jest to samo co aborcja. Aborcja chemiczna (w przeciwieństwie do chirurgicznej) jest zupełnie inną rzeczą i wymaga wizyty lekarskiej. 

Rzeczy, które należy zachować w pamięci 

Rzeczy, które należy zachować w pamięci

Rano po pigułce należy zażyć w ciągu 3 dni, aby była skuteczna, a najskuteczniejsza jest w ciągu pierwszych 24 godzin. Zgodnie z Planned Parenthood, jeśli tabletka zostanie przyjęta w ciągu trzech dni, antykoncepcja awaryjna taka jak ta zmniejszy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę o 75-89%. Efekty uboczne mogą obejmować ból brzucha lub brzucha, zmęczenie, zawroty głowy, zmiany w cyklu miesiączkowym oraz nudności lub wymioty. Jeśli wymiotujesz w ciągu 2 godzin od zażycia leku, będziesz musiała zażyć go ponownie, ponieważ nie będzie on skuteczny.

Istnieją pewne interakcje pomiędzy lekami, które mogą sprawić, że ten rodzaj antykoncepcji awaryjnej nie będzie odpowiedni, więc upewnij się, że powiesz farmaceucie, jakie leki stosujesz. Ponadto, większość pigułek przyjmowanych rano jest mniej skuteczna, jeśli ważysz ponad 79 kg (175 funtów). Chociaż może to tylko nieznacznie zmniejszyć skuteczność, warto porozmawiać z lekarzem o innych możliwościach, takich jak miedziana wkładka antykoncepcyjna w przypadku konieczności zastosowania antykoncepcji awaryjnej.

 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz