27 lutego 2021
Potencja 16 stycznia 2021

Feromony seksualne: mit czy prawda?

Feromony, jak działają i czym są

Walentynki to dzień miłości. Szczególnie w dzisiejszych czasach feromony są reklamowane i sprzedawane jako woda kolońska lub perfumy w celu pobudzenia atrakcyjności między ludźmi. Jednak pytanie brzmi: czy feromony seksualne naprawdę istnieją i jak dobre są?

Feromony są chemosygnałami przekazującymi informacje charakterystyczne dla danej płci. Najczęściej badanym feromonem ludzkim jest AND (Δ4,16-androstadien-3-one), który jest wydzielany przez pot pachowy. Istnieją wyższe stężenia AND u mężczyzn niż u kobiet w pachwinach. Te ustalenia doprowadziły niektórych badaczy do pomysłu, że ORAZ jest zaangażowany szczególnie w ludzkiej atrakcyjności. Wsparcie dla tej hipotezy pochodzi od Saxtona i kolegów, którzy stwierdzili w 2008 roku, że młode kobiety, gdy narażone na ORAZ, oceniają mężczyzn na zdarzeniu randki prędkości znacznie bardziej atrakcyjne, niż kobiety narażone na substancji kontrolnej. Pomimo tych dowodów wielu naukowców, takich jak ekspert od olfaction Richard Doty w swojej książce The Great Pheromone Myth, twierdzą, że w przeciwieństwie do owadów, ssaki nie mają feromonów i że te chemosignals nie odgrywają roli w zachowaniu ssaków i procesów rozrodczych.

Inni naukowcy, tacy jak Tristram D. Wyatt, twierdzą, że ssaki prawdopodobnie używają feromonów, jednak jak dotąd nie udało się ich jednoznacznie zidentyfikować, mimo opowieści w mediach.

Badania naukowe na temat feromonów

Badania naukowe na temat feromonów

Z mojego bezpośredniego doświadczenia, pracy z moimi uczniami, Laurą Steenbergen i Annelies de Haan, nad projektem badającym wpływ ORAZ na uwagę, wynika, że feromony są "podstępnymi" chemosignalami, które są skuteczne tylko w określonych grupach ludzi, lub gdy spełnione są określone warunki:

Człowiek nie powinien być świadomy feromonów. 10% populacji może być tego świadoma, jeśli chodzi o zgłaszanie "złego/zwierzęcego/pociowego zapachu".
Kobiety nie powinny mieć objawów przeziębienia lub alergii oraz nie powinny stosować doustnych środków antykoncepcyjnych. Kobiety te są szczególnie wrażliwe na feromony w późnej fazie pęcherzykowej cyklu menstruacyjnego (co odpowiada okresowi płodności u kobiet).
Geje są bardziej dotknięci feromonami niż heteroseksualni mężczyźni.
Atrakcyjność wizualna odgrywa kluczową rolę. I jest skuteczna u średnio dobrze wyglądających mężczyzn, ale nie u mężczyzn o nieprzyjemnym wyglądzie.
Feromony nie są tak naprawdę skuteczne:

  • U heteroseksualnych mężczyzn
  • U kobiet homoseksualnych
  • U kobiet stosujących doustne środki antykoncepcyjne

Podsumowując, wracając do pytania: tak, feromony mogą istnieć, ale są dobre tylko w bardzo ograniczonych okolicznościach. Na pewno feromony nie są cudownymi perfumami. Tak więc, na Walentynki, dopóki więcej informacji o feromonach nie będzie dostępnych, lepiej trzymać się tradycyjnych czerwonych róż i czekoladek w kształcie serca.